Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan SABİM ile hastanede yatan yakınlarınız hakkında bilgi alabileceğinizi biliyor muydunuz?

Son zamanlarda yaşanan korona virüsü vakalarındaki artış hepimizi daha da endişelendiren bir hal aldı. Yazın gelmesi ile birlikte insanlar artık bunaldıkları için sosyal mesafe kurallarını esnetmeye başladılar.

Bu da virüsün çok daha geniş kitlelere yayılması ile sonuçlandı. Virüsü geçiren kişiler kendilerinin artık en az 1 yıl korunacaklarını düşünüyorlardı. Ancak çeşitli bireyler televizyonlarda 2. kez COVID-19'a yakalandıklarını belirtince durum daha da korkutucu bir hal aldı.

Şimdi bu durumların SABİM nedir sorusu ile ilgisinden bahsetmeden önce bu konu ile alakalı olduğundan İzmir Depremi'nden de söz etmek istiyorum.

İZMİR DEPREMİ

İzmir'de yaşanılan AFAD tarafından 6.6 şiddetinde olarak belirtilen İzmir Depremi nedeni ile pek çok bina enkaz haline geldi. AFAD civar illerdeki gönüllülerden yardım çağrısında bulunarak depremzedeleri kurtarma çalışmaları başlattı.

Bunun üzerine depremzede yakınları için Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA  ''Depremde zarar görmüş yakınlarınız için 184 SABİM hattını arayın'' ifadesini kullanmıştır.

sabim nedir

SABİM ALO ''184''

Çok sayıda kişi hastanedeki salgın nedeni ile depremzede yakınlarını görmek için hastanelere gidemiyorlar. Yakınlarının ne durumda olduğundan haber alamıyorlar. Telefon trafiği de hatlarda yoğunluk ve iletişim sıkıntılarına neden olabiliyor.

Bu nedenle 2004 yılında dönemin Sağlık Bakanı tarafından başlatılan ve bugün hala sürdürülen bir hizmet türü bulunuyor.

SABİM; Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi'ne ulaşmak için ALO 184 SABİM HATTI'nı tuşlamanız yeterli. Burada bulunan sağlık konusunda her türlü konu bakımından uzman olan operatörler sizlerin yakınlarınızın durumları hakkında bilgilendirme yapıyorlar.

ALO 184'ü hem COVID-19 nedeni ile tedavi gören yakınlarınız hakkında bilgi almak hem de İzmir depremi nedeni ile bilgi almak amacı ile arayabilirsiniz.

Ailelerinize ve milletimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Umarız ki ülkemizde ve dünyada yaşanılan felaketler hepimiz için geçmişte kalır.